Pierwsza szkoła we wsi Dąbkowice została założona w 1820 roku. Aktualnie istnieje niewiele dokumentów mówiących o funkcjonowaniu szkoły w latach 1820 - 1931. Świadczą o niej pojedyncze fakty oraz wzmianki w literaturze historyczno-pedagogicznej. W roku 1894 znajdowała się na terenie starej wsi pomiędzy Dolna a Górną kolonią, w wynajętym domu Wojciecha Płachety. Zajmowała izbę po dawnej karczmie. Wynajęty budynek był bardzo zimny, niski i ciasny. Ławki w klasie były długie, pięcio-, sześcioosobowe. Zdarzało się, że niektóre dzieci stały z braku miejsca. Nauka w szkole trwała od października do końca marca, czyli w okresie ustania prac polowych. W szkole uczono tabliczki mnożenia, języka rosyjskiego i religii. Praca domowa nie była zadawana. Nauka trwała prawie cały dzień z jedną przerwą na obiad. Nauczycielką była młoda dziewczyna - WIKTORIA POŁASIŃSKA, która ukończyła progimnazjum w Łowiczu. Do obwodu szkolnego należały wówczas wsie Dąbkowice Dolne i Górne, Ostrów, Pilaszków, Jamno oraz folwark rządowy Rydwan. Nauczycielami w tej szkole byli także: Wiśniowiecki i LudwikOzimek.
Pierwszego października 1917 roku szkoła w Dąbkowicach została przejęta przez polską administrację jako jednoklasowa (4 oddziałowa), mieszana. Łącznie do szkoły uczęszczało72uczniów.
Od 1 września 1927 roku została ona przekształcona w szkołę dwuklasową - czterooddziałową. Lekcje odbywały się wtedy w budynku szkolnym i wynajętym u gospodarza Jana Milczarka. W latach 1916-1931 nauczycielami w tej szkole byli: Bronisława Kalińska, Kazimierz Czugaliński, Antoni Drinka, Julian Długołęcki, Mieczysława Długołęcka Maria Pawlicka, Zofia Krzyżowska, Zdzisława Kledzikówna. W roku 1931 szkoła posiadała dwie sale lekcyjne o powierzchni użytkowej 44 m.
Wzrastająca z roku na rok liczba dzieci i zły stan techniczny dotychczasowych pomieszczeń szkolnych wpłynął na decyzję władz gminnych i powiatowych o wybudowaniu nowego budynku szkolnego. Został on wzniesiony w DĄBKOWICACH DOLNYCH, na gruntach należących do Katarzyny Gajewskiej i Franciszka Kopra. O lokalizacji szkoły właśnie w Dąbkowicach Dolnych zadecydował fakt, że znajdowała się ona przy głównej drodze pomiędzy Dąbkowicami Górnymi a Pilaszkowem, a więc między wsiami należącymi do obwodu tej szkoły. W 1932 roku w bardzo krótkim czasie staraniem całej wsi (kosztem gminy) została zbudowana nowa drewniana szkoła. Przy kopaniu fundamentów pracowała również młodzież szkolna. W budynku mieściły się dwie sale lekcyjne, mieszkanie jednopokojowe dla nauczyciela oraz niewielki korytarz. Zbudowano także prowizoryczny budynek gospodarczy. Pierwszym kierownikiem nowo wybudowanej szkoły został Długołęcki. Do obwodu szkolnego należały wsie: Dąbkowice Górne, Dąbkowice Dolne orazPilaszków.
W roku szkolnym 1935/36 kierownictwo przejął Adolf Tenus. Wtedy uporządkowano oraz zagospodarowano teren wokół szkoły, który do tej pory był całkowicie pusty. Założono ogrodzenie, urządzono boisko i ogródek szkolny. Zakupiono i posadzono 20 świerków. W następnym roku szkolnym kierownikiem szkoły został Franciszek Zyto.
Do 15 listopada 1937 roku w związku z reorganizacją sieci szkolnej Publiczna Szkoła Powszechna w Dąbkowicach została przemianowana na Publiczną Szkołę Powszechną I stopnia. Pracę w szkole na etacie nauczycielki przejęła Józefa Zyto - żona kierownika szkoły. Szkoła nie tylko realizowała proces dydaktyczny ale także promieniowała oświatą na wieś, także przez troskę o estetyczny wygląd obiektu i terenu otaczającego szkołę. W roku 1939 przeprowadzono remont dachu, wybito trzciną i otynkowano ściany, pomalowano klasy oraz korytarz. Wokół szkoły posadzono kilka akacji i drzew owocowych. Ogrodzono ogródek warzywny, a na klombach posadzono kwiaty. W latach 1940/45 władze niemieckie nie przerwały funkcjonowania szkoły. Przerwy w nauce występowały jedynie zimą, gdyż brak było opału. Obok zajęć lekcyjnych w szkole prowadzone było także nauczanie tajne w prywatnych domach gospodarz: Wojciecha i Katarzyny Gajewskich, Antoniego i Agnieszki Gajdów. W latach 1940-1945 były dwie godziny nauki tajnej w tygodniu. Do wojska a później do niewoli, zabrany został kierownik Zyto, który już nie powrócił do szkoły. Jego miejsce zajęła Józefa Zyto. Wraz z nauczycielem Henrykiem Kafańskim pracowała ona w Dąbkowicach przez całą okupację.
Działania wojenne w latach 1939-1945 nie wyrządziły wielkich szkód w majątku gminnym i szkolnym. Jednak w 1946 roku budynek szkolny wymagał remontu w dużym zakresie. Prawie zupełnie została zniszczona biblioteka szkolna. Ocalały jedynie resztki księgozbioru ukryte u osób prywatnych. Po odzyskaniu niepodległości dotychczasowi nauczyciele zmieniają miejsce pracy. Na ich miejsce przybywa Czesław Rudak z żoną Walentyną. To on 1 września 1946 roku przejął funkcję kierownika szkoły, która wówczas liczyła 139 uczniów. Był to bardzo ważny rok dla mieszkańców Dąbkowic. W ramach przemian powojennych we wsi dokonał się postęp cywilizacyjny. Wieś została zelektryfikowana, a tym samym w szkole popłynął prąd elektryczny. W 1947 roku zamontowano też tu głośnik radiowęzłowy. Po wprowadzeniu w 1947 roku powszechnego obowiązku nauki w 7 klasowej szkole podstawowej, szkoła dąbkowicka borykała się z dużymi problemami lokalowymi. Zajęcia prowadzono w budynku własnym i wynajętym u Wojciecha Gajewskiego.
W roku 1949 inspektor szkolny Aleksander Kwiatkowski wystosował do Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Łowiczu pismo kierownika Szkoły Podstawowej w Dąbkowicach w sprawie rozbudowy szkoły. Jeszcze w tym roku przystąpiono do budowy budynku szkolnego i mieszkania nauczycielskiego. W rezultacie zostały dobudowane dwie murowane sale lekcyjne, pokój nauczycielski i mały korytarz. Szkoła dysponowała teraz czterema klasami o powierzchniach 41, 41, 30 i 30 metrów kwadratowych. Przeprowadzono też generalny remont starej szkoły. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż wszystkie te prace zostały wykonane przy współudziale mieszkańców wsi. Rodzice nie tylko pracowali bezpłatnie, ale również zakupili część materiałów i udostępnili swój sprzęt. W roku 1950 Czesław Rudak przeniósł się wraz z rodziną do Łodzi. Kierownictwo objął po nim Józef Zimny. Zmieniają się nauczyciele. W następnych latach pracę w szkole podjęły następujące osoby: Henryka Sosnowska, Zofia Kotkowska, Daniel Galik, Stanisława Kośka, Stanisława Wolska, Stanisława Milczarek (od roku 1953 pełniła funkcję kierownika szkoły), Agnieszka Dylik, Natalia Mikołajczyk, (przejęła obowiązki kierownika szkoły od 1 listopada 1954 roku), Danuta Taczalska Barbara Razum, Natalia Rybus (objęła stanowisko kierownika szkoły od 1956 roku), Danuta Baranek, Halina Skiełczyńska, Janusz Ziemiańczyk, Wojciech Jefimko, Sławomir Jagodziński (od 1 września 1962 roku pełnił funkcję kierownika szkoły), Janina Sękalska, Tytus Ziębowicz, Alicja Boczyńska.
Z dniem 1 września 1964 roku kierownikiem szkoły została Agnieszka Dylik, dotychczasowa nauczycielka tej szkoły. Funkcję tę pełniła do czerwca 1965 roku. Wszyscy ci nauczyciele pracujący w szkole w Dąbkowicach przez dłuższy lub krótszy okres czasu, wykonywali ogrom prac na rzecz szkoły i środowiska. W roku 1965/66 funkcję kierownika szkoły objął Henryk Becmer. Wspólnie z nim podjęli pracę nauczyciele: Teresa Becmer, Michalina Kazanecka, Maria Mysura, Krzysztof Wiśniewski, Jadwiga Kowalczyk. Szkoła znajdowała się w bardzo trudnej sytuacji lokalowej, bo realizowała program ośmioklasowy, a proces lekcyjny realizowany był w czterech salach szkolnych i jednej wynajętej. Zajęcia odbywały się na dwie zmiany. Dlatego też na jednym z zebrań rodzicielskich zapadła decyzja o powiększeniu kubatury budynku szkoły. Zawiązano Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły w składzie:
- Szczepan Kapuściński - przewodniczący
- Henryk Becmer - dyrektor szkoły
- Tadeusz Cłapiński za-ca przewodniczącego
- Wacław Pawlata, Józef Tybuś, Henryk Płacheta, Tadeusz Gajewski, Jan Koper - członkowie.
Środki finansowe na budowę uzyskano z opodatkowania gospodarstw wsi, które należały do obwodu szkolnego tj. Dąbkowice Dolne, Dąbkowice Górne, Pilaszków. Poparcia finansowego udzielił także Urząd Powiatowy w Łowiczu oraz Państwowy Zakład Wydobywania Kruszców tzw. \"Żwirownia\". Rozbudowę szkoły poparło też Kuratorium Oświaty, które zobowiązało się wyposażyć szkołę w sprzęty. Wiosną 1968 roku prace ruszyły pełna parą. W czasie robót budowlanych lekcje odbywały się w domach prywatnych gospodarzy: Cłapińskiego, Zwolińskiego i Frączaka. Rodzice wykonywali społecznie wszystkie prace. Własnym transportem dowozili z trudem zdobyte materiały (wówczas były naprzydział).
W maju 1970 roku prace zostały ukończone. Szkolę powiększono o trzy izby lekcyjne, pracownię techniczną, pokój nauczycielski, gabinet kierownika, duży słoneczny korytarz i mieszkanie dla nauczyciela. Wybudowano także od podstaw nowy budynek gospodarczy wraz z sanitariatami. Nie zdołano jednak przebudować starej drewnianej części szkoły. Fakt ten nie umniejszył jednak radości jaka panowała wśród całej społeczności dąbkowickiej i i pilaszkowskiej. 12 czerwca 1970 roku z okazji obchodów \"Dni Łowicza i Ziemi Łowickiej \"został oddany do użytku nowy budynek szkolny. W uroczystości tej udział wzięli przedstawiciele powiatowych władz partyjnych i administracji państwowej oraz władz oświatowych.
Otwarcia rozbudowanej szkoły dokonali:
- Władysław Koczywąs - wiceprzewodniczący PPRN
- Eugeniusz Brysiak - inspektor oświaty na powiat
- Józef Kapka - kierownik Wydziału Wychowania Kultury i Sztuki oraz bezpośredni organizatorzy inwestycji(przewodniczący komitetu, dyrektor szkoły, kierownik budowy Jan Malus). Imprezę uświetniły występy popularnego wówczas na Mazowszu \"Wesołego Autobusu\" z W. Każmierczakiem oraz występy uczniów szkoły, którzy przedstawili montaż poetycko - muzyczny pt. \"Nasza Ojczyzna - nasz dom\", przygotowany pod kierunkiem Teresy Becmer i Michaliny Kazaneckiej.
W roku 1990 dyrektor szkoły Henryk Becmer po 25 latach owocnej pracy pedagogicznej, przeszedł na zasłużoną emeryturę. Nowym dyrektorem został Jacek Stelmaszewski, wybrany spośród grona pedagogicznego tej szkoły. Jako jeden z najmłodszych dyrektorów w historii naszego województwa - 27 letni - prężny dyrektor rozpoczął nakreślanie wizji rozwoju szkoły. Szybko zebrał wokół siebie ludzi przychylnych oświacie. Nawiązał kontakty z czynnikami decyzyjnymi w tym okresie i 1992 roku z Jego inicjatywy podjęto się rozbudowy szkoły i remontu kapitalnego pozostałej części. Powołano Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły Podstawowej w Dąbkowicach, którego przewodniczącym został Grzegorz Murawski. Środki finansowe na inwestycję pozyskano z Kuratorium Oświaty w Skierniewicach, Gminy Łowicz, zatrudniono firmy wykonawcze do wykonania prac remontowo - budowlanych, natomiast prace przy rozbiórce drewnianego budynku, prace porządkowe i drobne prace montażowe wykonano społecznie przy pomocy mieszkańców wsi Dąbkowice Dolne, Dąbkowice Górne, Pilaszków. Wykonano następujące prace: - rozebrano starą - drewnianą część szkoły, zbudowano od podstaw nowy budynek (przylegający do istniejącego), -odnowiono elewację zewnętrzną dotychczasowego budynku, naprawiono dach, -urządzono nową szatnię szkolną z oddzielnymi \"boksami\" dla każdej klasy, urządzono nowe wewnętrzne sanitariaty, - pomalowano wszystkie pomieszczenia szkolne, wybudowano kotłownię i założono centralne ogrzewanie.
Cała inwestycja trwała 9 miesięcy - co było pierwszym wielkim sukcesem Dyrektora . W dniu 1 czerwca 1993 roku dokonano uroczystego otwarcia nowej szkoły. Uroczystości poświęcenia szkoły dokonał Biskup Łowicki Alojzy Orszulik. Odprawiona została także tego dnia msza święta, która odbyła się na boisku szkolnym. Uroczystość uświetnili także swoją obecnością: Wojciech Szychowski - Wójt Gminy Łowicz, Elżbieta Sadowska - Dyrektor ds. inwestycji z Kuratorium Oświaty, Elżbieta Kłosińska - Dyrektor MZEAS Łowicz, Stanisław Sobieszek - Dyrektor Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Łowiczu, Dyrektorzy szkół podstawowych Gminy Łowicz: Barbara Gajda, Zenon Sokół, Alicja Gromek, Teresa Drożdżewska, Bożena Słomska.
W czerwcu 1994 roku odbył się pierwszy konkurs na stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej w Dąbkowicach. Wygrał ten konkurs - mgr Jacek Stelmaszewski.
W roku 1997 dyrektor Stelmaszewski rozpoczął starania o wyposażenie szkoły w sprzęt komputerowy W chwili obecnej szkoła posiada własną pracownię komputerową. Zakupy komputerów możliwe były dzięki wielkiemu "ściskaniu" budżetu szkolnego i bardzo oszczędnemu gospodarowaniu środkami finansowymi, których zawsze było za mało. Jednak dzięki staraniom Pana Dyrektora udało się w trzy lata wyposażyć pracownie w dziesięć stanowisk komputerowych. Należy podkreślić, ze wtedy nie było jeszcze żadnych programów ministerialnych typu "Pracownia internetowa w każdej szkole" itp. Bolączką szkoły nadal jest brak sali gimnastycznej, która jest marzeniem wszystkich dzieci, rodziców, nauczycieli jak i społeczności lokalnej.
W roku 1999 szkoła wchodzi w nowy ustrój szkolny jako 6 klasowa szkoła podstawowa.
W czerwcu 1999 -Jacek Stelmaszewski wygrywa po raz drugi konkurs na stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej w Dąbkowicach. W roku 2000 ukazał się pierwszy numer gazetki uczniów "SZKOLNIAK", której założycielem i opiekunem był Pan Dyrektor.
25 kwietnia 2001 r. uchwałą Rady Gminy w Łowiczu szkole nadano imię BOHATERÓW WRZEŚNIA. W dniu 16 września 2001 roku odbyła się w szkole wielka uroczystość nadania szkole imienia. Wśród nas byli Bohaterowie Września - autentyczni żołnierze kampanii wrześniowej 1939 roku: por. Władysław Matkowski, ppłk Antonii Ławrynowicz, płk. Zbigniew Ścibor-Rylski, płk Zdzisław Dobromirski. Gościliśmy przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Łodzi, Pan Minister Edukacji Narodowej - Edmundt Wittbrodt przysłał specjalne pismo na tę okoliczność, jak również Dowódca Wojsk Lądowych - Gen. Edward Pietrzyk. Specjalne pismo przysłał bp. Józef Zawitkowski, naszymi Gośćmi byli senatorowie, posłowie Rzeczypospolitej Polskiej - min. Pan Premier Janusz Tomaszewski, poseł Tadeusz Gajda, Pan Starosta Łowicki Cezary Dzierżek, Wójt Gminy Łowicz - Andrzej Barylski. Specjalną oprawę tej uroczystości nadała Kompania Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Orkiestrą z Warszawy. Była uroczysta Msza Polowa, którą odprawił Ksiądz Proboszcz Parafii Św. Ducha w Łowiczu - Franciszek Augustyński.
Szkoła otrzymała sztandar odsłonięto specjalną tablicę upamiętniającą to wspaniałe wydarzenia z historii naszej szkoły. Atrakcją była oryginalna armata wz.37 z 1939 roku wypożyczona na ten dzień z Muzeum Wojska Polskiego z Warszawy przy wielkiej uprzejmości jej właściciela - Pana Jerzego Murgrabiego. W części artystycznej wystąpiły trzy pokolenia naszych uczniów, a wiersze były specjalnie napisane na tę okoliczność przez Panią Teresę Becmer - nauczyciela - emeryta z tej szkoły. Obecny był także Pan Henryk Becmer - poprzedni - wieloletni dyrektor szkoły. Kadra pedagogiczna wraz z Bohaterami Września uwieczniła się na pięknym wspólnym zdjęciu. Była telewizja, prasa, radio, poczet sztandarowy i... wojskowa grochówka, która przyjechała specjalnie z jednostki wojskowej ze Skierniewic.
To było największe wydarzenie o charakterze społeczno- wychowawczym w historii szkoły jakie udało się udokumentować. Wielu ludzi dobrej woli pomagało w tych dniach Dyrektorowi szkoły, który podjął się niebagatelnego wyzwania. Dzięki temu wszystko się udało. Na wiele lat zostanie w pamięci uczniów , nauczycieli, rodziców i okolicznych wiosek ten deszczowy dzień, salwy honorowe, wzruszające spotkania z Bohaterami Września 1939r. Zapraszamy do Galerii zdjęć.
Rok 2002 przyniósł tarczę szkolną i pierwszy egzamin zewnętrzny szóstoklasistów. Od 2.04.2002 szkoła posiada szybie łącze internetowe - SDI.
Rok 2002 był także wielkim sukcesem zawodowym Dyrektora Szkoły, który jako jeden z pierwszych w Gminie Łowicz uzyskał awans na stopień nauczyciela dyplomowanego.
Od 01.09.2003 rozpoczęła się rozbudowa szkoły o moduł sportowy - salę gimnastyczną z zapleczem sanitarnym oraz świetlicę z kuchnią. Od 01.09.2004 Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września w Dąbkowicach funkcjonuje w nowej formie wraz z salą gimnastyczną. Wymieniono także dach na starej części szkoły i unowocześniono instalację elektryczną. Wieloletnie marzenie społeczności szkolnej sie urzeczywistniło. Obecne warunki lokalowe szkoły zdecydowanie się poprawiły. W szkole znajdowało się wtedy 136 dzieci z bazą dydaktyczną na 1200 metrach kwadratowych. Szkoła otworzyła kolejny rozdział swojej pięknej historii. W galerii zdjęć umieściliśmy pamiątkowe zdjęcia z uroczystości otwarcia nowej sali gimnastycznej.
W maju 2004 roku ogłoszono konkurs na stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej w Dąbkowicach, który po raz trzeci wygrywa dotychczasowy Pan Dyrektor- mgr Jacek Stelmaszewski.
W dniu 14.11.2004 roku odbyła się premiera Hymnu Szkoły. Autorem tekstu jest Teresa Becmer- emerytowana nauczycielka j. polskiego z naszej szkoły. Premiera hymnu była prezentem dla Naszej Ojczyzny z okazji kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Licznie zgromadzeni mieszkańcy wysłuchali szkolnego hymnu z wielkim wzruszeniem. Tekst Hymnu zamieszczamy na naszej stronie internetowej.
2 kwietnia 2005 dla każdego Polaka stał się dniem ważnym. Śmierć najdroższego nam Ojca Świętego Jana Pawła II stała się także dniem zapisanym w historii naszej szkoły. W czasie żałoby narodowej wystawiona była w specjalnym kąciku poświęconym Naszemu Papieżowi - księga pamiątkowa, gdzie umieściło swe wpisy wielu uczniów, rodziców i mieszkańców Dąbkowic, Pilaszkowa, Otolic, Jastrzębi. Te kilkanaście dni żałoby narodowej pozwoliło nam wszystkim zatrzymać się na chwilę, przemyśleć co naprawdę w życiu jest ważne, a co nie jest warte zabiegania. Uczestniczyliśmy także w specjalnych uroczystościach żałobnych w naszym mieście. Rodzice, uczniowie , nauczyciele- wszyscy oddawali hołd Największemu z Polaków. Zdjęcia z tych dni zamieszczone są w naszej Galerii zdjęć. Postanowiliśmy włączyć na stałe do szkolnych uroczystośći dzień poświęcony Janowi Pawłowi II - jako Szkolny Dzień Papieski, który będziemy obchodzić w dniu urodzin Karola Wojtyły - Papieża Polaka.
Rok 2006 - najwyższy do tej pory wynik egzaminu zewnętrznego klasy VI, która zajęła szóste miejsce w Powiecie Łowickim.
Rok 2007 - to rok kompleksowej wizytacji szkoły - przyniósł jej i Panu Dyrektorowi najwyższą ocenę. Byliśmy dumni z tego, że doceniono nasz wspólny ogromny wkład pracy i zaangażowanie w dążeniu do celu.
W wakacje tego roku dokonał się w szkole duży remont . Całkowicie odmienione zostały sanitariaty szkolne. Nowoczesność zawitała w sferę socjalną szkoły. Pomalowano także część pomieszczeń lekcyjnych i korytarze.
1 września 2007 roku uczniowie przyszli do szkoły umundurowani w jednolity strój szkolny. Do tej pory stój uczniowski był dowolny.Od tego roku powraca stara tradycja ujednolicenia stroju uczniowskiego. W naszej szkole rodzice zdecydowali się na czerwoną koszuklę i granatową kurteczkę.
W roku 2007 w naszej szkole rozpoczęliśmy naukę dwóch języków obcych. Jesteśmy jak do tej pory pierwszą i jedyną szkołą w Gminie Łowicz, w której uczniowie uczą się dwóch języków: języka angielskiego i języka niemieckiego.
1 września 2007 - to także data uruchomienia pracowni internetowej SBS otrzymanej przez MEN , oraz uruchomienie Centrum Multimedialnego w bibliotece szkolnej. Najnowszy sprzęt komputerowy w naszej szkole!!!
1 września 2008 - uruchomiona zostaje najnowsza wersja szkolnej witryny internetowej. Zupełnie nowy image, wyposażona w nowoczesne narzędzia do wymiany informacji, publikacji i kontaktu ze szkołą.
1 września 2009 - Organ prowadzący szkołę - Gmina Łowicz w porozumieniu z Kuratorium Oświaty w Łodzi i społecznością szkolną, decyduje się powierzyć stanowisko dyrektora szkoły na kolejne 5 lat dotychczasowemu dyrektorowi szkoły - mgr Jackowi Stelmaszewskiemu bez organizowania konkursu.
1 września 2011 - Szkoła funkcjonuje w nowym obwodzie szkolnym w skład którego wchodzą obecnie miejscowości: Dąbkowice Dolne, Dąbkowice Górne, Pilaszków ,Otolice, Szczudłów, Świące, Bocheń, Ostrów , Guźnia , Mystkowice, Jastrzębia.
1 września 2012 - przed szkołą stanęła oryginalna haubica wz .1938 pozyskana przy pomocy Przyjaciół naszej szkoły z Dąbkowic Górnych oraz Pana Wójta Andrzeja Barylskiego.
5 października 2012 – rusza kolejna odsłona szkolnej witryny internetowej pod adresem: www.spdabkowice.szkolnastrona.pl – znacznie unowocześniona wraz z nowymi technologiami informatycznymi.
1 grudnia 2012 - zakończona zostaje termomodernizacja budynku szkolnego. Szkoła wygląda teraz kolorowo i bardzo wesoło.Jest oczywiście dużo cieplej wewnątrz.
1 września 2013 - uruchomiony zostaje przy szkole Punkt Przedszkolny "Promyczek", do którego uczęszczają dzieci 3 i 4 letnie z okolic szkoły. Do grupy uczęszcza 24 przedszkolaków. Nareszcie maluchy z znaszego terenu będą miały bardziej równy start do pięknego świata wiedzy i edukacji. Od 1.09.2013 funkcjonuje też przy wejściu głownym do szkoły podjazd dla osób niepełnosprawnych.
5 czerwca 2014 - Konkurs na stanowisko Dyrektora Szkoły w Dąbkowicach wygrywa Jacek Stelmaszewski i Gmina Łowicz powierza mu pełnienie funkcji na kolejne 5 lat.
1 września 2014 - uruchomiony zostaje oddział przedszkolny dla dzieci 3 i 4 letnich. W miejsce Punktu przedszkolnego Promyczek powstaje oddział przedszkolny prowadzony przez Gminę Łowicz. Uczęszcza do niego 24 przedszkolaków. Prowadzenie tego oddziału finansowane jest ze środków Unii Europejskiej.
Również w tym roku rozpoczynają się dodatkowe zajęcia pozalekcyjne dla klas IV-VI finansowane ze środków unijnych.Szkoła doposażona zostaje w najnowsze technologie IT i nowe pomoce dydaktyczne.
31.08.2016 odeszła od nas Pani TERESA BECMER - emerytowana nauczycielka naszej szkoły, wieloletni wychowawca , nauczyciel języka polskiego i historii, autorka słów hymnu szkoły, wierszy autorskich poświęconych patronowi szkoły , współautorka projektu sztandaru szkoły , nasza droga koleżanka, przyjaciółka. Inspirowała kilka pokoleń swoim niezwykłym błyskotlwym umysłem , intuicją, ogromną wiedzą i wielkim sercem dla innych.
10.04.2017 - szkołę odwiedził Łódzki Kurator Oświaty dr Grzegorz Wierzchowski, który był Gościem Uroczystości środowiskowej Dzień Pamięci Narodowej. To była pierwsza w historii szkoły wizyta kuratora w szkole. Pan Kurator uczestniczył w części artystycznej, zobaczył szkolne pomieszczenia, wręczył nagrody dla zwycięzców Gminnego Konkursu Plastycznego o tematyce patriotycznej, a także rozmawiał z rodzicami nauczycielami , radnymi z terenu Gminy Łowicz.Podczas uroczystości upamiętniono ofiary Zbrodni Katyńskiej sprzed 77 lat, a także parę prezydencką i przedstawicieli państwa polskiego, którzy zginęli w 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. W programie patriotycznym zaprezentowali się zarówno uczniowie jak i przedszkolaki.
– Jeśli, tak jak widzimy to dziś tutaj, będziemy wychowywać w duchu wartości patriotycznych najmłodsze pokolenie, to jestem spokojny o przyszłość i bezpieczeństwo naszej ojczyzny – powiedział kurator.
Spotkanie zakończyła niecodzienna lekcja historii, którą dla dzieci przygotowali przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego im.10 Pułku Piechoty z Łowicza.
1.09.2017 - Wchodzi w życie kolejna reforma oświaty. Decyzją Rady Gminy w Łowiczu szkoła od tego dnia staje się ponownie ośmioklasowa. W tym momencie szkoła liczy wraz z oddziałami przedszkolnymi 119 dzieci.
14.11.2018 - Szkołę odwiedził Ordynariusz Diecezji Łowickiej Biskup Andrzej Dziuba. W ramach wizytacji kanonicznej mieliśmy możliwość spotkania się z Księdzem Ordynariuszem , świętowania wspólnie 100 -lecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj jak również otrzymaliśmy blogosławieństwo biskupie dla społeczności szkolnej.
01.09.2019 - Po wygranym konkursie stanowisko dyrektora szkoły obejmuje Jacek Stelmaszewski na kolejną kadencję.
13.03.2020 - Sytuacja nadzwyczajna w historii szkoły. Zajęcia zawieszono w związku z epidemią koronawirusa. Po raz pierwszy w historii szkoły nauka prowadzona jest w sposób zdalny przy pomocy komunikatorów internetowych. Rodzice, uczniowie i nauczyciele stają przed nowym, nieznanym wyzwaniem i wspólnie uczymy się pracy w zupełnie inny sposób niż do tej pory. Epidemia ogarnęła Europę i cały świat. Szkoła to uczniowie - gwar szkolny i szkolne codzienne życie. Teraz szkoła przeniosła się do świata wirtualnego. Budynek jest smutny i pusty. Oczekujemy na lepszy czas...
24.02.2022 - Niebezpieczna sytuacja - wojna w sąsiednim kraju - Ukrainie. W związku z dużymi migracjali ludzi z zagrożonego wojną kraju w naszej szkole pojawiają się uchodźcy . Mamy w naszym gronie kilkoro uczniów z Ukrainy
12.10.2022 - Uroczyste otwarcie wielofunkcyjnego boiska szkolnego wybudowanego w trakcie minionych wakacji. Szkoła dysponyje teraz pięknym boiskiem ze sztuczną nawiewrzchnią do gry w piłkę nozną, ręczną , siatkową , koszykową i do tenisa ziemnego.
01.09.2023 -Uruchomienie nowego oddziału przedszkolnego dla dzieci 3-4 letnich po przebudowie i remoncie pomieszczeń. Oddział jest wyposażony we wszystkie nowe instalacje,klimatyzację,kurtynę powietrzną oraz wentylację mechaniczną jak również nowoczesne pomoce i meble wraz z systemem FUNFLOOR ( nteraktywna mobilna podłoga)
01.09.2024 - Pan Dyrektor Jacek Stelmaszewski po 39 latach pracy jako nauczyciel oraz po 34 latach kierowania szkołą odchodzi na emeryturę. Nowym dyrektorem zostaje Pani Iwona Hendrysiak - dotychczasowy nauczyciel języka niemieckiego i wychowania fizycznego