O szkole

Nasz Patron

Nasz Patron - Bohaterowie Września

          5 kwietnia 2001 roku Uchwałą Rady Gminy w Łowiczu nasza szkoła otrzymała imię BOHATERÓW WRZEŚNIA uwieczniając wieloletni związek uczniów naszej szkoły z poległymi Bohaterami Września spoczywającymi na wojskowym cmentarzu nad jeziorem Rydwan. Oto fragmenty relacji o tamtych trudnych chwilach, gdy przyszło zapłacić cenę najwyższą... Generał Bortnowski zdecydował, że główne uderzenie na siły niemieckie pod Łowiczem wykona 16 DP, której natarcie zostanie wsparte przez 4 DP. Opanuje ona jak najszybciej wzgórze w rejonie jeziora Okręt i wyjdzie na tyły przeciwnika walczącego z 16 DP. 26 DP, mającej nacierać na wschodnie skrzydło, postawiono jako główne zadanie osłonę 16 DP od wschodu. W zależności od rozwoju sytuacji mogła ona również otrzymać zadanie oskrzydlenia od wschodu nieprzyjaciela walczącego. Natarcie wyznaczono na godzinę 3.00 dnia 14 września. Ze względu na trudności w podejściu przede wszystkim 26 DP i przegrupowaniu Wielkopolskiej BK przesunięto je na godzinę 8.00. W ciągu dnia powrócił z Warszawy lotnik wysłany tam samolotem z prośbą o współdziałanie w natarciu na Skierniewice przez wiązanie nieprzyjaciela z kierunku Warszawy. Generał Juliusz Rómmel obiecał taką pomoc. Zgodnie z otrzymanymi rozkazami grupa generała Bołtucia 13 września przygotowała się do natarcia wyznaczonego na 14 września. Odcinek 16 DP nie uległ zmianie. Natomiast 4 DP wieczorem przystąpiła do luzowania Wielkopolskiej BK, zajmując nowy 10-kilometrowy odcinek natarcia od Soboty do Otolic włącznie. W godzinach popołudniowych gen. Bołtuć wydał podległym dywizjom szczegółowe rozkazy. Na zachodnim kierunku natarcia oprócz artylerii dywizji miał 16 DP dodatkowo wspierać 7 pac z dywizjonem pomiarowym przydzielonym do armii gen. Bortnowskiego z armii \"Poznań\". Lecz do chwili natarcia przybył tylko dywizjon pomiarowy. Dowódca dywizji płk Zygmunt Bohusz-Szyszko postawił swym pułkom następujące zadanie: 64 pp z jednym dywizjonem uderzy na wschód od Łowicza w kierunku Mysłakowa, 65 pp został w odwodzie. Przewidywano jego użycie do spotęgowania uderzenia 64 pp na Łowicz, gdyby 64 pułk nie mógł sam zdobyć miasta. Zasadnicze przygotowania do natarcia zostały wykonane do świtu. W nocy 16 DP była niepokojona nękającym ogniem niemieckiej artylerii i broni maszynowej. L4_DP, której dowództwo objął były dowódca 9 DP płk dypl. Józef Werobej.

               Około godziny 9 otrzymała rozkaz przygotowania się do natarcia z rejonu Zduny Kościelne Urzecze w ogólnym kierunku na jezioro Okręt i wyjścia na prawe skrzydło 16 DP. Dowódca dywizji płk Werobej zdecydował się wykonać natarcie grupą uderzeniową w składzie 67 pp i 1/14 pp wspartą 2 i 3/4 pal. I Grupa ta otrzymała zadanie pobicia nieprzyjaciela znajdującego się w rejonie Dąbkowice - jezioro Okręt w celu uchwycenia szosy Łowicz - Domaniewice. Główny wysiłek natarcia ustalono na kierunek: Bocheń - Dąbkowice - Kwiatek\"........pozostał po tych dniach cmentarz blisko jeziora Rydwan, gdzie spoczywają żołnierze polegli 14 i 15 września - to nasi Bohaterowie.

Trudno o bardziej wyrazisty wzór osobowy do naśladowania - oddać życie za swoją Ojczyznę. Niektórzy przeżyli, żeby opowiedzieć o tamtych dniach, żeby każde następne pokolenie Polaków pamiętało!!!! W zmieniającym się świecie współczesnym jesteśmy także świadkami różnej interpretacji faktów historycznych, także i tych z września 1939 roku. Pielęgnujemy i przekazujemy w naszej szkole wiedzę historyczną od uczestników września, których gościliśmy w naszej szkole. Pielęgnujemy wzorzec wychowawczy oparty na hasłach umieszczonych na naszym sztandarze\" Bóg, Honor, Ojczyzna\"- oto nasz przewodnik we wszystkich programach wychowawczych. Wrzesień 1939 - wielka ofiara Polaków złożona w obronie Ojczyzny - daje nam poczucie dumy, gdyż jesteśmy potomkami tych, którzy za nas oddali swoje życie. Czy dzisiaj my postąpilibyśmy tak samo? Czy mielibyśmy tyle odwagi?.....\ Bez względu na przyczyny napaści niemieckiej na Polskę w 1939 roku – naszą rolą było bronić ojczystego domu…. i tak też się stało.

 "Gdybym miał o tym wszystkim zapomnieć, Ty Boże tam w Niebie o mnie zapomnij\"..

 

          Nasz Sztandar

 

Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego z Warszawy w Naszej Szkole

 

16.09.2001 Nadanie imienia szkole

 

Biskup Alojzy Orszulik  na uroczystości nadania imienia szkole

 

Uczestnicy kampanii wrześniowej jako Honorowi Goście - 16.09.2001r.

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września w Dąbkowicach
    99-400 Łowicz Dąbkowice Dolne 50
  • 046 837-14-89

Galeria zdjęć